Vicor Corporation V24B48H150BL
V24B48H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B48H150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24B48H150BL.pdf
Availability of V24B48H150BL
QUANTITY
V24B48H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48H150BL
Internal Part NumberEIS-V24B48H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48H150BL
Related LinksV24B48, V24B48H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48H150BL Details Description
Related parts for V24B48H150BL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.6A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf