Vicor Corporation V24B48H150BL2
V24B48H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B48H150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24B48H150BL2.pdf
Availability of V24B48H150BL2
QUANTITY
V24B48H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48H150BL2
Internal Part NumberEIS-V24B48H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48H150BL2
Related LinksV24B48, V24B48H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48H150BL2 Details Description
Related parts for V24B48H150BL2
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC I/O CONTROLLER 128-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.7UH 2.5A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 6" 7A FIN datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUGE TO-8 datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.65A SOT363 datasheet.pdf