Vicor Corporation V24B48H200BG2
V24B48H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B48H200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48H200BG2.pdf
Availability of V24B48H200BG2
QUANTITY
V24B48H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48H200BG2
Internal Part NumberEIS-V24B48H200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48H200BG2
Related LinksV24B48, V24B48H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48H200BG2 Details Description
Related parts for V24B48H200BG2
CONVERTER/BRAKE/INVERTER 2.9VCE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC STEREO RADIO FM 40-HVQFN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC 240-280V 1A DO15 datasheet.pdf