Vicor Corporation V24B48H200BN
V24B48H200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B48H200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48H200BN.pdf
Availability of V24B48H200BN
QUANTITY
V24B48H200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48H200BN
Internal Part NumberEIS-V24B48H200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48H200BN
Related LinksV24B48, V24B48H200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48H200BN Details Description
Related parts for V24B48H200BN
LENS LEDILSTAR OSTAR PROJ 14DEG datasheet.pdf
IC TXRX RS232 DUAL ESD 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
2.0 WTW PANEL MOUNT WAFER ASSY datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 CLEAR 60' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SGE-245-2-2070 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
9004FXE-SC-15 MODULE datasheet.pdf
KIT MAIN SUB-FEED LUG 1P3W 30-20 datasheet.pdf
AB 35C 35#16 PIN RECP datasheet.pdf
LED 1/2" DOME YLW 12VDC LEAD datasheet.pdf