Vicor Corporation V24B48H250BS2
V24B48H250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B48H250BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48H250BS2.pdf
Availability of V24B48H250BS2
QUANTITY
V24B48H250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48H250BS2
Internal Part NumberEIS-V24B48H250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48H250BS2
Related LinksV24B48, V24B48H250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48H250BS2 Details Description
Related parts for V24B48H250BS2
IDC CABLE - APR16B/AE16M/APR16B datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 1A 890 MOHM SMD datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.65A 78 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf