Vicor Corporation V24B48M250BL
V24B48M250BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B48M250BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48M250BL.pdf
Availability of V24B48M250BL
QUANTITY
V24B48M250BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48M250BL
Internal Part NumberEIS-V24B48M250BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48M250BL
Related LinksV24B48, V24B48M250BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48M250BL Details Description
Related parts for V24B48M250BL
IC QUAD FET BUS SW 14-TVSOP datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PIN CONT 26-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 4POS R/A datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
3/8" THREADED WITH M12 CONNECTOR datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf