Vicor Corporation V24B48T150BS
V24B48T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B48T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24B48T150BS.pdf
Availability of V24B48T150BS
QUANTITY
V24B48T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48T150BS
Internal Part NumberEIS-V24B48T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48T150BS
Related LinksV24B48, V24B48T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48T150BS Details Description
Related parts for V24B48T150BS
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 350E 8.25KV datasheet.pdf
RES SMD 720 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf