Vicor Corporation V24B48T250BG
V24B48T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B48T250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48T250BG.pdf
Availability of V24B48T250BG
QUANTITY
V24B48T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48T250BG
Internal Part NumberEIS-V24B48T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48T250BG
Related LinksV24B48, V24B48T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48T250BG Details Description
Related parts for V24B48T250BG
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 6.2MM datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 840 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf