Vicor Corporation V24B48T250BG
V24B48T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B48T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48T250BG.pdf
Availability of V24B48T250BG
QUANTITY
V24B48T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48T250BG
Internal Part NumberEIS-V24B48T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48T250BG
Related LinksV24B48, V24B48T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48T250BG Details Description
Related parts for V24B48T250BG
HOLDER BATT 1-AAA CELL SLDR LUGS datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf