Vicor Corporation V24B5C200B
V24B5C200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B5C200B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5C200B.pdf
Availability of V24B5C200B
QUANTITY
V24B5C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5C200B
Internal Part NumberEIS-V24B5C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5C200B
Related LinksV24B5, V24B5C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5C200B Details Description
Related parts for V24B5C200B
IC 80C51 MCU FLASH 1K 8-SOIC datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MK L1/2/3 N 50/CD datasheet.pdf
BAG DISS CLEAR 3X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 20V/27A PROGRAM datasheet.pdf
TRANS DOHERTY W/CDMA SOT1130B datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN ARRAY 83POS T/H datasheet.pdf