Vicor Corporation V24B5C200BS2
V24B5C200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B5C200BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5C200BS2.pdf
Availability of V24B5C200BS2
QUANTITY
V24B5C200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5C200BS2
Internal Part NumberEIS-V24B5C200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5C200BS2
Related LinksV24B5C, V24B5C200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5C200BS2 Details Description
Related parts for V24B5C200BS2
CASE PVC BLACK 10.9"L X 9.9"W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CC 70V SOT323 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf