Vicor Corporation V24B5E150BG
V24B5E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B5E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V24B5E150BG.pdf
Availability of V24B5E150BG
QUANTITY
V24B5E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5E150BG
Internal Part NumberEIS-V24B5E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5E150BG
Related LinksV24B5, V24B5E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5E150BG Details Description
Related parts for V24B5E150BG
TERM FORK SHORT LOCK 22-18AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 800V DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 130MA 1.29 OHM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 15A SOT-93 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf