Vicor Corporation V24B5E200BF3
V24B5E200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B5E200BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5E200BF3.pdf
Availability of V24B5E200BF3
QUANTITY
V24B5E200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5E200BF3
Internal Part NumberEIS-V24B5E200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5E200BF3
Related LinksV24B5E, V24B5E200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5E200BF3 Details Description
Related parts for V24B5E200BF3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf