Vicor Corporation V24B5H200BG
V24B5H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B5H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5H200BG.pdf
Availability of V24B5H200BG
QUANTITY
V24B5H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5H200BG
Internal Part NumberEIS-V24B5H200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5H200BG
Related LinksV24B5, V24B5H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5H200BG Details Description
Related parts for V24B5H200BG
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 20QFN datasheet.pdf
WB XRLRPLGNR SIDXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
WIRE DRESS COVER 49/56 CKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf