Vicor Corporation V24B5M200BG
V24B5M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B5M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5M200BG.pdf
Availability of V24B5M200BG
QUANTITY
V24B5M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5M200BG
Internal Part NumberEIS-V24B5M200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5M200BG
Related LinksV24B5, V24B5M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5M200BG Details Description
Related parts for V24B5M200BG
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC CLK GEN POWERQUICC 20SSOP datasheet.pdf
2.0 MM WTB STR. HDER datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf