Vicor Corporation V24B5T150BN3
V24B5T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B5T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V24B5T150BN3.pdf
Availability of V24B5T150BN3
QUANTITY
V24B5T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5T150BN3
Internal Part NumberEIS-V24B5T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5T150BN3
Related LinksV24B5T, V24B5T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5T150BN3 Details Description
Related parts for V24B5T150BN3
VARISTOR 423V 300A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
IC PUSH-PULL AMP 600MHZ SOT115J datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 70MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf