Vicor Corporation V24B6V5C200B2
V24B6V5C200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5C200B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5C200B2.pdf
Availability of V24B6V5C200B2
QUANTITY
V24B6V5C200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5C200B2
Internal Part NumberEIS-V24B6V5C200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5C200B2
Related LinksV24B6V, V24B6V5C200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5C200B2 Details Description
Related parts for V24B6V5C200B2
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS DBL ROW STR TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 23A SP1 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 15A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 68POS T/H KEY datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf