Vicor Corporation V24B6V5C200BN2
V24B6V5C200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5C200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5C200BN2.pdf
Availability of V24B6V5C200BN2
QUANTITY
V24B6V5C200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5C200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B6V5C200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5C200BN2
Related LinksV24B6V5, V24B6V5C200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5C200BN2 Details Description
Related parts for V24B6V5C200BN2
FIXED IND 12UH 150MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
SW SNAP SPDT 3A SOLDER TERM 250V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 2A 8-DIP datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YELLOW PVC FREE datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf