Vicor Corporation V24B6V5E200BG
V24B6V5E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5E200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5E200BG.pdf
Availability of V24B6V5E200BG
QUANTITY
V24B6V5E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5E200BG
Internal Part NumberEIS-V24B6V5E200BG
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5E200BG
Related LinksV24B6V, V24B6V5E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5E200BG Details Description
Related parts for V24B6V5E200BG
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A SOLDER TERM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 6SON datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 30.48MM datasheet.pdf
IC FPGA 220 I/O 356BGA datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN PLUG datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf