Vicor Corporation V24B8C200B
V24B8C200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B8C200B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8C200B.pdf
Availability of V24B8C200B
QUANTITY
V24B8C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8C200B
Internal Part NumberEIS-V24B8C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8C200B
Related LinksV24B8, V24B8C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8C200B Details Description
Related parts for V24B8C200B
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
LED .39" SGL 630NM DUP RED CA datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf