Vicor Corporation V24B8E200BL3
V24B8E200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B8E200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8E200BL3.pdf
Availability of V24B8E200BL3
QUANTITY
V24B8E200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8E200BL3
Internal Part NumberEIS-V24B8E200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8E200BL3
Related LinksV24B8E, V24B8E200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8E200BL3 Details Description
Related parts for V24B8E200BL3
RES SMD 3.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 650MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf