Vicor Corporation V24B8H200BS2
V24B8H200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B8H200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8H200BS2.pdf
Availability of V24B8H200BS2
QUANTITY
V24B8H200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8H200BS2
Internal Part NumberEIS-V24B8H200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8H200BS2
Related LinksV24B8H, V24B8H200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8H200BS2 Details Description
Related parts for V24B8H200BS2
IC HEX INVERTER LOW VOLT 14-SOIC datasheet.pdf
SSR 3A 250VAC 12VDC RANDOM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 311.7 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf