Vicor Corporation V24B8T200BN
V24B8T200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B8T200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8T200BN.pdf
Availability of V24B8T200BN
QUANTITY
V24B8T200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8T200BN
Internal Part NumberEIS-V24B8T200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8T200BN
Related LinksV24B8, V24B8T200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8T200BN Details Description
Related parts for V24B8T200BN
FIXED IND 18UH 1.73A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 28-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP ARRAY 150PF 50V CH 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SCREW, MACHINE, COMBINATION PAN datasheet.pdf
150UF 35V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf