Vicor Corporation V24B8T200BN2
V24B8T200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B8T200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8T200BN2.pdf
Availability of V24B8T200BN2
QUANTITY
V24B8T200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8T200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B8T200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8T200BN2
Related LinksV24B8T, V24B8T200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8T200BN2 Details Description
Related parts for V24B8T200BN2
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 225VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
CONN ADAPTER 15P-15P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
PNL MNT 24V BLUE 3MM datasheet.pdf