Vicor Corporation V24B8T200BS2
V24B8T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B8T200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8T200BS2.pdf
Availability of V24B8T200BS2
QUANTITY
V24B8T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8T200BS2
Internal Part NumberEIS-V24B8T200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8T200BS2
Related LinksV24B8T, V24B8T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8T200BS2 Details Description
Related parts for V24B8T200BS2
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT-3L datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 1506 datasheet.pdf