Vicor Corporation V24C12C100BG
V24C12C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C12C100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12C100BG.pdf
Availability of V24C12C100BG
QUANTITY
V24C12C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12C100BG
Internal Part NumberEIS-V24C12C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12C100BG
Related LinksV24C12, V24C12C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12C100BG Details Description
Related parts for V24C12C100BG
CONN HEADER 66POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.95V LOW SC-70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
FRONT PANEL LC4H SERIES BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 2000VDC datasheet.pdf