Vicor Corporation V24C12C150BG
V24C12C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C12C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12C150BG.pdf
Availability of V24C12C150BG
QUANTITY
V24C12C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12C150BG
Internal Part NumberEIS-V24C12C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12C150BG
Related LinksV24C12, V24C12C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12C150BG Details Description
Related parts for V24C12C150BG
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.9A 61 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 340VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
20M 1.0KW 5.0KW ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
IC NVSRAM 48FBGA datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER EMEA/APAC WR21 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf