Vicor Corporation V24C12M150B
V24C12M150B picture photo
Mfg. Part Number
V24C12M150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12M150B.pdf
Availability of V24C12M150B
QUANTITY
V24C12M150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12M150B
Internal Part NumberEIS-V24C12M150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12M150B
Related LinksV24C1, V24C12M150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12M150B Details Description
Related parts for V24C12M150B
TESTER PC CABLE STANDALONE datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 3MM SQUARE T/H datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BLUE DIFF LC .200CL datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" YEL NI datasheet.pdf