Vicor Corporation V24C12T50B2
V24C12T50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T50B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
V24C12T50B2.pdf
Availability of V24C12T50B2
QUANTITY
V24C12T50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T50B2
Internal Part NumberEIS-V24C12T50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T50B2
Related LinksV24C1, V24C12T50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T50B2 Details Description
Related parts for V24C12T50B2
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 755MA 485 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PM1400 PROJ CAP CONTROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR TIN 22POS datasheet.pdf