Vicor Corporation V24C12T50BL3
V24C12T50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
V24C12T50BL3.pdf
Availability of V24C12T50BL3
QUANTITY
V24C12T50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C12T50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T50BL3
Related LinksV24C12, V24C12T50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T50BL3 Details Description
Related parts for V24C12T50BL3
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 5A TO247-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
KEYLOCK SW RND LAT 1X90 FORM L datasheet.pdf
TAPE LOW STATIC POLYIMIDE FILM datasheet.pdf
INSULATION CONTINUITY METER ANLG datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
H48-6C SHEET 150X150X1MM W/ADH datasheet.pdf
CGRID SMT HDR TIN 8CKT datasheet.pdf
4.2MM WTB HDR VT W/O MNTFLG datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf