Vicor Corporation V24C15C50B2
V24C15C50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15C50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15C50B2.pdf
Availability of V24C15C50B2
QUANTITY
V24C15C50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15C50B2
Internal Part NumberEIS-V24C15C50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15C50B2
Related LinksV24C1, V24C15C50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15C50B2 Details Description
Related parts for V24C15C50B2
RES SMD 44.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
GPIC680=RLY,120VAC,SPECIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" TIN datasheet.pdf