Vicor Corporation V24C15C50BL3
V24C15C50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15C50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15C50BL3.pdf
Availability of V24C15C50BL3
QUANTITY
V24C15C50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15C50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C15C50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15C50BL3
Related LinksV24C15, V24C15C50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15C50BL3 Details Description
Related parts for V24C15C50BL3
Crystal 4.0000MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 256KB 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf
MODULE TIWI-UB1 RF CASTELLATION datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf