Vicor Corporation V24C15E100BN3
V24C15E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15E100BN3.pdf
Availability of V24C15E100BN3
QUANTITY
V24C15E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E100BN3
Internal Part NumberEIS-V24C15E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E100BN3
Related LinksV24C15, V24C15E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E100BN3 Details Description
Related parts for V24C15E100BN3
CONN BASE ASSY PENT 2 XEON SUPP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO220FM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 21VWM 39.1VC SMCJ datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 2MM datasheet.pdf