Vicor Corporation V24C15E150BN3
V24C15E150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15E150BN3.pdf
Availability of V24C15E150BN3
QUANTITY
V24C15E150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E150BN3
Internal Part NumberEIS-V24C15E150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E150BN3
Related LinksV24C15, V24C15E150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E150BN3 Details Description
Related parts for V24C15E150BN3
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf