Vicor Corporation V24C15E50BL3
V24C15E50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15E50BL3.pdf
Availability of V24C15E50BL3
QUANTITY
V24C15E50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C15E50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E50BL3
Related LinksV24C15, V24C15E50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E50BL3 Details Description
Related parts for V24C15E50BL3
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 15A 12OUT 15' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300V P90 2325 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 OPEN SN datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf