Vicor Corporation V24C15H50BN2
V24C15H50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15H50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15H50BN2.pdf
Availability of V24C15H50BN2
QUANTITY
V24C15H50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15H50BN2
Internal Part NumberEIS-V24C15H50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15H50BN2
Related LinksV24C15, V24C15H50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15H50BN2 Details Description
Related parts for V24C15H50BN2
CONN RECEPT 9POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 10-30VDC 15MM datasheet.pdf
RES 6.8OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf