Vicor Corporation V24C15T100BG2
V24C15T100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15T100BG2.pdf
Availability of V24C15T100BG2
QUANTITY
V24C15T100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T100BG2
Internal Part NumberEIS-V24C15T100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T100BG2
Related LinksV24C15, V24C15T100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T100BG2 Details Description
Related parts for V24C15T100BG2
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIBER UNJACKETED 2000UM .080" 1M datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
NC CARD 1M CABLE OC 1 AXIS datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf