Vicor Corporation V24C15T100BN2
V24C15T100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15T100BN2.pdf
Availability of V24C15T100BN2
QUANTITY
V24C15T100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C15T100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T100BN2
Related LinksV24C15, V24C15T100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T100BN2 Details Description
Related parts for V24C15T100BN2
CONN RCPT 80POS .050 VERT SCA-2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 6.1A TO-247AC datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 43PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf