Vicor Corporation V24C15T150BF2
V24C15T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T150BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15T150BF2.pdf
Availability of V24C15T150BF2
QUANTITY
V24C15T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T150BF2
Internal Part NumberEIS-V24C15T150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T150BF2
Related LinksV24C15, V24C15T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T150BF2 Details Description
Related parts for V24C15T150BF2
RES 4.75K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ADAPTER FOR VIEW SCOPE datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 4POS .30M 16AWG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10A 120W datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf