Vicor Corporation V24C15T150BF3
V24C15T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15T150BF3.pdf
Availability of V24C15T150BF3
QUANTITY
V24C15T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T150BF3
Internal Part NumberEIS-V24C15T150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T150BF3
Related LinksV24C15, V24C15T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T150BF3 Details Description
Related parts for V24C15T150BF3
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
3/8" WOBBLE EXTENSION 9.84" datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 72" WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 5V 10A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 5.3A 26 MOHM SMD datasheet.pdf