Vicor Corporation V24C15T150BS
V24C15T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15T150BS.pdf
Availability of V24C15T150BS
QUANTITY
V24C15T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T150BS
Internal Part NumberEIS-V24C15T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T150BS
Related LinksV24C15, V24C15T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T150BS Details Description
Related parts for V24C15T150BS
RECEPT SHIELD R/A 120POS 1.00MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SGL STR GOLD datasheet.pdf
IC DRVR PWR TEC 20-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf