Vicor Corporation V24C15T50BG
V24C15T50BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C15T50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
V24C15T50BG.pdf
Availability of V24C15T50BG
QUANTITY
V24C15T50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15T50BG
Internal Part NumberEIS-V24C15T50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15T50BG
Related LinksV24C1, V24C15T50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15T50BG Details Description
Related parts for V24C15T50BG
IC COMP LO PWR SGL V SOT 23-5L datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
ESD HANDLER 12X12-3/4X2-7/8 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 2.5V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf