Vicor Corporation V24C24C100BG
V24C24C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C24C100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V24C24C100BG.pdf
Availability of V24C24C100BG
QUANTITY
V24C24C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24C100BG
Internal Part NumberEIS-V24C24C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24C100BG
Related LinksV24C24, V24C24C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24C100BG Details Description
Related parts for V24C24C100BG
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE PIN ATTEN QUAD PI SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 4A 16.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK .5AU 7CK datasheet.pdf