Vicor Corporation V24C24C150BN3
V24C24C150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24C150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24C150BN3.pdf
Availability of V24C24C150BN3
QUANTITY
V24C24C150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24C150BN3
Internal Part NumberEIS-V24C24C150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24C150BN3
Related LinksV24C24, V24C24C150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24C150BN3 Details Description
Related parts for V24C24C150BN3
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123FL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI STUD 15A datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 150KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 10M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf