Vicor Corporation V24C24C50BG
V24C24C50BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C24C50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
V24C24C50BG.pdf
Availability of V24C24C50BG
QUANTITY
V24C24C50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24C50BG
Internal Part NumberEIS-V24C24C50BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24C50BG
Related LinksV24C2, V24C24C50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24C50BG Details Description
Related parts for V24C24C50BG
IC REG LDO 0.9V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X400MM datasheet.pdf
OSC MEMS 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf