Vicor Corporation V24C24E150BG2
V24C24E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24E150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24E150BG2.pdf
Availability of V24C24E150BG2
QUANTITY
V24C24E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24E150BG2
Internal Part NumberEIS-V24C24E150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24E150BG2
Related LinksV24C24, V24C24E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24E150BG2 Details Description
Related parts for V24C24E150BG2
RES SMD 270K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 40A AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/180G 1.5 BK datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf