Vicor Corporation V24C24E150BG3
V24C24E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24E150BG3.pdf
Availability of V24C24E150BG3
QUANTITY
V24C24E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24E150BG3
Internal Part NumberEIS-V24C24E150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24E150BG3
Related LinksV24C24, V24C24E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24E150BG3 Details Description
Related parts for V24C24E150BG3
MOSFET N-CH 55V 81A TO-247AC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A D2PAK datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DSUBGASKET MIM602 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf