Vicor Corporation V24C24E150BS2
V24C24E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24E150BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24E150BS2.pdf
Availability of V24C24E150BS2
QUANTITY
V24C24E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24E150BS2
Internal Part NumberEIS-V24C24E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24E150BS2
Related LinksV24C24, V24C24E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24E150BS2 Details Description
Related parts for V24C24E150BS2
IC BATT CHRGR/SELECTR DUAL36SSOP datasheet.pdf
PROGRAMMER USB FIELD OSC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2A (Switch) Lighting 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ISOLATOR SIGMA DELTA MOD 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf