Vicor Corporation V24C24E50B2
V24C24E50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24E50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
V24C24E50B2.pdf
Availability of V24C24E50B2
QUANTITY
V24C24E50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24E50B2
Internal Part NumberEIS-V24C24E50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24E50B2
Related LinksV24C2, V24C24E50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24E50B2 Details Description
Related parts for V24C24E50B2
TIE PAN TY REL NYL NAT 11.5" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 56SDIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR HEAD CYLINDRICAL .5MM datasheet.pdf
BLADE TORX T10 6.89" datasheet.pdf
IC ENERY METER 3PH 128K 100-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
INDICATOR ACCESSORY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
HD-I 5EMPO080F110F BENCH/LM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf