Vicor Corporation V24C24H100BG
V24C24H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C24H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V24C24H100BG.pdf
Availability of V24C24H100BG
QUANTITY
V24C24H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24H100BG
Internal Part NumberEIS-V24C24H100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24H100BG
Related LinksV24C24, V24C24H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24H100BG Details Description
Related parts for V24C24H100BG
ADM14S/AE14G/ADM14S datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 760MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.6A 6TSOP datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/GRN 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf